System KIK

System KIK – system montażu stolarki w ociepleniu.

  • minimalizuje liniowy mostek termiczny
  • pozwala uzyskać maksymalną szczelność połączenia okno-mur
  • do stosowania w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Podstawowy pakiet systemu składa się z następujących elementów:

  • blok podokienny ze specjalną szyną wzmacniającą
  • konsole kątowe FMW
  • opaski ze styropianu grafitowego do wymiaru 100×100
  • folia zewnętrzna paroprzepuszczalna o szerokości 250 lub 300 mm
  • folia wewnętrzna paroszczelna o szerokości 70 mm

W przypadku bardziej złożonych konstrukcji okiennych lub specyficznych warunków występujących na budowie, można system modyfikować stosując np. konsole przenoszące większe ciężary WS (do 237 kg na jedną konsolę) lub też boczne i górne konsole EL, WM czy SFK kiedy nie mamy możliwości zastosowania konsoli kątowych.

WSKAZÓWKI MONTAŻOWE PROFILIU PODOKIENNEGO PR00XTW – „KIK”

 

Przebieg prac montażowych przebiega następująco (pomijamy przygotowanie profilu okiennego oraz otworu okiennego).

  1. Przygotowanie otworu okiennego.
  2. Przygotowanie profilu podokiennego.
  3. Wyznaczanie miejsca wbudowania profilu podokiennego.
  4. Przyklejanie profilu podokiennego do muru.

Wariant (1)  montaż na klej poliuretanowy do polistyrenu ekstrudowanego XPS 

Pierwszą czynnością jest zamocowanie do metalowej szyny gwintowanego elementu konsoli, który zapewnia regulację wysokości, zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie na całej doczołowej powierzchni profilu podokiennego warstwy odpowiedniego klejo-uszczelniacza.

Następnie w przypadku montażu profilu podokiennego na klej do styroduru w postaci nierozprężnego kleju poliuretanowego nanosimy ścieżki kleju na mur, tworząc zamknięty obwód w postaci prostokąta. Bardzo ważne jest abyścieżka zewnętrzna kleju była poprowadzona maksymalnie blisko krawędzi muru. Uwaga: nie dopuszcza się stosowania piany pistoletowej rozprężnej do montażu okien. Następnie tym samym klejem poliuretanowym wypełniamy specjalnie przygotowane nacięcia na spodzie profilu podokiennego.  Tak przygotowany parapet nakładamy na ościeże, dosuwamy do ściany i dociskamy, pilnując aby profil znalazł się we wcześniej wytrasowanym przez nas miejscu. Wprowadzamy klejo-uszczelniacz pomiędzy profilem podokiennym, a ścianą. Klejo-uszczelniacz musi być również rozprowadzony między profilami jaki na głowicy (patrz instrukcja montażu profili podokiennych w niniejszym katalogu). Całość dociskamy i sprawdzamy poziom.

Kolejnym krokiem jest zamocowanie konsol nośnych w tych samych miejscach, w których spod ciepłego parapetu wystają gwintowane trzpienie. Przykładamy konsolę w miejscu pod trzpieniem, na takiej wysokości aby mieć swobodny dostęp do elementów regulacji wysokości. Odznaczamy punkty, w których wiercimy otwory. Następnie mocujemy konsole za pomocą kołków montażowych zgodnie z zaleceniami producenta mocowań. Po zamontowaniu wszystkich konsol, sprawdzamy jeszcze raz poziom profilu podokiennego. Ewentualne drobne odchylenia od poziomu korygujemy za pomocą regulacji konsol.

 

Wariant (2)  montaż na zaprawę klejową z worka

W przypadku montażu profilu podokiennego na zaprawę klejową z worka nanosimy wcześniej przygotowaną zaprawę (zgodnie z wytycznymi producenta) na ościeże. Klej nakładamy tak zwanym „grzebieniem” wykorzystywanym w budownictwie do przyklejania płytek. Ta metoda pozwala nam na wprowadzanie drobnych korekt w usytuowaniu profilu, oraz w przypadku niewielkiego braku poziomu otworu okiennego uzyskania tego poziomu przez nałożenie odpowiedniej ilości zaprawy klejowej. Pozostałe czynności wykonujemy jak w wariancie 1.

W jednym i drugim wariancie nie stosuje się żadnych klocków podkładowych, ani klinów montażowych, ponieważ ciężar stolarki przenoszony jest przez profil na mur oraz konsole i dlatego profil musi przylegać całą swoją powierzchnią do powierzchni ościeży. W tym wariancie obowiązują wszystkie wcześniej opisane procedury  czyli stosowanie klejo-uszczelniacza na głowicy, uszczelnienie łączy oraz konieczność przygotowania poziomu podłoża.

Dobór ilości, rodzaju oraz rozmieszczenia konsol musi być zgodny z wytycznymi producenta  firmy Knelsen.

Dalsze kroki identyczne jak w przypadku montażu PR00XT, PR01XT, PR02XT, PD01XT, L01XT:

  1. Uszczelnienie połączenia pomiędzy profilem a ścianą.
  2. Uszczelnianie połączeń między profilami.
  3. Uszczelnianie styku połączenia między profilem podokiennym a ramą okienną.
  4. Montaż okna.